1. |
|
Slavi GRIGOROV
Bulgaria
(withdrawn
from competition) |
Round I
Sonata E-Moll by Domenico Zipoli
Sonata (part II & part III) by Asen Vakarelov
Round II
Passacaglia by Nikolai I. Tschakin
Dilmano Dilbero by Alecksander Vladigerov
|
2. |
|
Josip NEMET
Croatia
|
Round I
Prelude and Fugue by J. S. Bach
Liturgijska Suita by D. Bobic
Round II
Toccata by Aram Katchaturian
Suite (1st movement) by Viktor Vlasov
|
3. |
|
Sami MAJAMÄKI
Finland
|
Round I
Partita No. 1 in Bb (Prelude, Allemande, Courante)
by J. S. Bach
Metamorphoses by Törbjorn Lundqist
Round II
Hollberg Suite (Prelude and Air) by Edward
Grieg/arr. Faukstad
Toccata by Derbenko
|
4. |
|
Dimitri BOUCLIER
France
|
Round I
Sonate en Ré Majeur by D. Scarlatti
Goulag (mvt 2,3,4,5) by V. Vlasov
Round II
Prélude et Fuge in C Sharp Major by J. S. Bach
Don Rhapsodie No. 2 (1st Movement) V. Semionov
|
5. |
|
Elodie SOULARD
France
|
Round I
Sonate D-Dur K33 by Domenico Scarlatti
Images of the Passing Time (Part 1,2,6,10)
by Anatoli Kusyakov
Round II
Fantaisie and Fuge (organ in Bb) by Alexandre-François
Boely
Prelude and Toccata by Juhani Nuorvala
|
6. |
|
Martin KOLEVSKI
Macedonia
|
Round I
Sonata C-dur by D. Scarlatti
Botany Play by Tbjorn Lundquist
Round II
Prelude and Fuge by J. S. Bach
Toccata by Albin Repnikov
|
7. |
|
Grzegorz PALUS
Poland
|
Round I
Le Rappel des Oiseaux by Jean-Philippe Rameau
Suita (B.B. Brel; Bach; Soliloque; Asia - Flashes)
by Franck Angelis
Round II
The Flight Beyond The Time by Petri Makkonen
Sonata No. 2 "Basqueriad" by Viatcheslav Semionov
(Maestoso; Lento Sostenuto; Allegro con Brio)
|
8. |
|
Mikhail NAUMOV
Russia
|
Round I
Te Lucis Ante Terminum by A. Tuchowski
Prelude and Fugue d-moll, WTK, Book II by J. S. Bach
Round II
Ïðèçðàê (Vision) by A.
Letunov
Partita No. 1 by V. Zolotariew
|
9. |
|
Olatz UGARTE
Spain
|
Round I
Prelude and Fugue Fa minor by J. S. Bach
Prelude and Toccata by E. Derbenko
Round II
Ballet Suite "Cascanueces" I,II,III"
P. Tchaikowsky, arr. Semionov
Caprice No. 2 'SOS' by Semionov
|
10. |
|
Andrea CARUSO
USA
(withdrawn
from competition)
|
Round I
Sonata by D. Scarlatti
Partita No. 1 by V. Zolotariew
Round II
Paganiniana by Hans Brehme
Minuette (from Symphony IV) by C. Alkan
|
11. |
|
Ivan ANTONIC
Serbia and Montenegro |
Round
I
Sonata in D Major by D. Scarlatti
Silhouettes II & III movement by Jurgen Ganzer
Round II
Toccata by G. Katzer
Reviozor's Tale by A. Schnitke |
12. |
|
Drazen GVOPZDENOVIC
Bosnia and Herzegovina |
Round
I
Prelude and Fugue in F minor by J. S. Bach
Postscriptum by B. Dowlasz
Round II
Sonata in G Major by D. Scarlatti
Autumn Scenes by A. Jusjakov |
13. |
|
Milena STOJANOVIC
Serbia and Montenegro |
Round
I
Prelude and Fuge in C minor by J. S. Bach
Tears by Bent Lorentzen
Round II
Sontata in C minor by D. Scarlatti
Partita by V. Zolotariew |
14. |
|
Milan VIDOVIC
Bosnia and Herzegovina |
Round
I
Prelude and Fuge in C Sharp Major by J. S. Bach
Manualiter by K. Olczak
Round II
Sonata in B Major by D. Scarlatti
Sonata by V. Sokolov |
15. |
|
Eugeny LISTUNOV
Russia |
Round
I
Prelude and Fugue in F# minor by J. S. Bach
Divertisment by A. Kusjakov
Round II
Partita Piccola by T. Lundquist
Kalina Karsnaya by Vitcheslav Semionov
|